Participă la prima cercetare globală despre accesul la internet

Jumătate din populația lumii nu are acces digital. Majoritatea celor ce nu au acces digital provine din comunitățile pe care noi, organizațiile societății civile, le servim.

Această situație trebuie să se schimbe. Nu putem lăsa pe nimeni în urmă, nu putem lăsa comunități întregi în afara lumii digitalizate. Stă în puterea noastră să ajutăm.

Chestionarul despre echitatea digitală: i____internet este primul pas în înțelegerea decalajului digital din perspectiva noastră– perspectiva societății civile. Rezultatele acestei cercetări vor ajuta la modelarea programelor și politicilor de filantropie care vor direcționa resursele către comunitățile prinse în acest decalaj, deci și către tine și oamenii pe care organizația ta îi servește.

Cercetarea este realizată de Connect Humanity, organizație nonprofit din SUA, care prin programele sale susține accesul oamenilor la internet și la mijloacele tehnice de care au nevoie pentru a participa la societatea digitală.

Cum poți contribui tu și organizația ta?

Completează chestionarul pe https://iinternet.org/. Durează 20 de minute.

Apoi, dă mai departe vestea despre acest chestionar, astfel încât cât mai multe organizații din
comunitățile pe care le servești să participe și să îl completeze.

Îți mulțumim pentru că ai împărtășit cu noi nevoile tale și pentru că ai dat voce comunității pe care o servești! Împreună – alături de comunitățile noastre – putem recupera decalajul digital dintre noi.

Din 2010, Asociația Techsoup creează șioferă resurse IT și experiențe de învățare a tehnologiei pentru organizații
nonprofit, tineri și profesori. Asociația Techsoup este câștigătoare a
premiului Digital Skills for Education din cadrul European Digital Skills
Awards în 2017, competiție organizată de Comisia Europeană. Mai multe despre